Klaster logo Key National Cluster

Wiadomości

Odwiedź Klaster na targach Ekotech

Zapraszamy do odwiedzenia stoiska Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu  podczas targów Ekotech w Kielcach w dniach 10-11 kwietnia 2024 r.

Stoisko F-14 .

 

Do zobaczenia w Kielcach!

 

 

Klastrowy Punkt Konsultacyjny

Pierwszego dnia Targów Ekotech  10 kwietnia zwiedzający będą mogli odwiedzić Klastrowy Punkt Konsultacyjny, w którym uzyskają kompleksowe informacje m.in. nt. możliwości transformacji w kierunku GOZ, przemysłu 4.0, certyfikacji KNR GREEN oraz finansowania gospodarki o obiegu zamkniętym i zielonych inwestycji dla firm. Stoisko organizowane jest przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Krajowy Klaster Kluczowy (KGOIR).  W programie Punktu Konsultacyjnego zaplanowano merytoryczne spotkania z ekspertką w obszarze circular economy i zrównoważonego rozwoju:  Agnieszką Zdanowicz, wiceprezes Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.

Zapraszamy 10 kwietnia br. w godzinach 11:00-14:00 do Klastrowego Punktu Konsultacyjnego, stoisko F14, Targi Ekotech


 

Konferencja: Wyzwania dla recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii litowo- jonowych dla elektromobilności

11 kwietnia 2024 r., godz. 12:00-14:00, Sala Konferencyjna F1, hala F, Targi Ekotech , Kielce

Przemysł odzysku surowców wtórnych,  bateryjny oraz nowoczesnych technologii energetycznych to trzy z 17 kluczowych branż wyznaczone w Polityce Przemysłowej Polski. Prawdopodobnie w 2050 r. ogólnoświatowe pokłady odpadów fotowoltaicznych będą wynosiły ok. 60-78 milionów ton. Natomiast z badań niemieckiego think tanku Agora wynika, że do 2030 r. 10 proc. surowców potrzebnych do produkcji samochodów elektrycznych będzie pochodzić z recyklingu, a w 2050 r. ich udział może wzrosnąć do 40 proc. Otwierają się nowe możliwości rozwoju gospodarki, w tym odzysku surowców. Potencjał w tym zakresie polskiego rynku recyklingu jest ogromny, a nową specjalnością naszego kraju może stać się recykling baterii litowo-jonowych, jak i paneli fotowoltaicznych.

Jak szybko będzie rozwijać się ten rynek? Przed jakimi wyzwaniami stoją przedsiębiorcy? Jaki wpływ na rozwój rynku recyklingu paneli fotowoltaicznych miało rozporządzenie z 2022 r. w sprawie metody oraz szczegółowego sposobu obliczania minimalnego rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego?

Zaproszeni na konferencję eksperci podzielą się wiedzą już 11 kwietnia w Kielcach.

Udział w konferencji jest bezpłatny – wymagane wcześniejsze zgłoszenie:  https://form.jotform.com/240734501397355