Z jednej strony jest to konsekwencja regulacji wprowadzających horyzontalne strategie Unii Europejskiej, w tym, w szczególności „Europejski Zielony Ład” (Green deal). Z drugiej, konsekwencji istotnych zmian w łańcuchach dostaw surowców i komponentów, zmian lokalizacyjnych w zakresie bazy produkcyjnej i wytwórczej gospodarki europejskiej w okresie po-pandemicznym oraz konsekwencji dla światowego i europejskiego handlu w wyniku agresji Rosji na Ukrainę oraz skutków sankcji i przeorientowania strumieni dostaw i światowych dróg transportu surowców i nośników energetycznych. Wszystkie te czynniki i trendy mające charakter światowy i makroekonomiczny, w sposób szczególny, w sytuacji wysokiej dynamiki zmian klimatycznych – wpływają na europejski sektor gospodarowania odpadami i europejski sektor recyklingu.
Zmienność regulacji i otoczenia prawnego
Niezwykle duża zmienność regulacji i otoczenia prawnego dla sektora gospodarowania odpadami.
Niezwykle szeroki zakres zmian w zakresie wypracowania narzędzi regulacyjnych dla wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu, w szczególności:
Europejskia Strategia dla plastiku w systemie gospodarki cyrkularnej, („UE Strategy for Plastics in the Circular Economy”); Dyrektyw (EU) Parlamentu Europejskiego i Rady oraz Rozporządzeń wykonawczych KE; w tym: (Directive (EU) 2019/882 of the European Parliament and of the Council of 17 April 2019 on the accessibility requirements for products and services); Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko; (Directive (EU) 2019/904 of the European Parliament and of the Council of 5 June 2019 on the reduction of the impact of certain plastic products on the environment); „Inicjatywy oświadczeń środowiskowych”, zasady „do not harm”, „Inicjatywy wzmocnienia postaw konsumenckich na rzecz zielonej transformacji”, strategii „Od pola do stołu”, oraz Strategii bioróżnorodności i planu działań na rzecz zosobo-oszczędnej Europy (The Roadmap to a Resource Efficient Europe)
- których stosowanie doprowadzi do lepszej harmonizacji i spójności przepisów z politykami i inicjatywami horyzontalnymi UE; stawiają szczególne wyzwania dla europejskiego sektora gospodarowania odpadami.
Prawno-regulacyjna funkcja Komisji Europejskiej, zmaterializuje się w postaci wydawania w najbliższym horyzoncie czasowym, obowiązujących bezpośrednio we wszystkich krajach UE rozporządzeń dotyczących m.in.: eko-projektowania, taksonomii odpadowej czy bezpośredniej odpowiedzialności wytwórców wynikającej z zasad rozszerzonej odpowiedzialności za produkt i opakowanie w odniesieniu do śladu środowiskowego. Podobnie jak w 2022 r. weszły w życie obowiązujące w całej UE wiążące wytyczne KE w zakresie stosowania najlepszych dostępnych technik (BAT) w sektorze gospodarowania odpadami.
Za intensywnymi zmianami regulacyjnymi na szczeblu unijnym podążają implementacje krajowe, które często pomimo że implementują tę samą Dyrektywę – wprowadzają w poszczególnych krajach rozbieżne rozwiązania prawne, które na jednolitym europejskim rynku recyklingu wprowadzają wiele zamieszania prawno-organizacyjnego.
Duża zmienność regulacyjna, niezwykle krótkie vacatio legis, brak jasnych definicji, wypracowywania skutecznych rozwiązań oraz przewidywalności czasowej dla tworzonych nowych rozwiązań w procesie tworzenia prawa to ewidentne zagrożenia, zarówno niezbędnych procesów inwestycyjnych jak i bieżącego sprawnego funkcjonowania sektora odpadowego. W szczególności, wydawane nowe przepisy nie uwzględniają dostatecznie potrzeby spójności prawnej pomiędzy poszczególnymi dziedzinami prawa; przepisy w ochronie środowiska nie zawsze są zharmonizowane z prawem budowlanym i planowania przestrzennego, energetycznym, pracy czy transportu drogowego. Przykłądowo nowa ustawa o odpadach wymaga zgodności lokalizacji instalacji gospodarki odpadami z zapisami miejscowego planu przestrzennego a terminy i procedury zmiany Krajowego i wojewódzkich planów gospodarowania odpadami nie nadążają za zmieniającymi się potrzebami w związku z rozwojem branży gospodarowania odpadami.
Pozwolenia i decyzje środowiskowe
Niezwykle skomplikowany proceduralnie proces uzyskiwania pozwolenia środowiskowego wymaga nie tylko uzyskiwania decyzji dla inwestycji początkowych, ale również w wielu przypadkach dla zmian technologicznych wynikających z postępu technicznego czy – nawet gdy ewidentnie zmiany dążą do zmniejszenia emisji i wpływu na środowisko – to aktualnie nawet kilkuletnie oczekiwanie na zmianę ewidentnie potrzebnej i obiektywnie uzasadnionej decyzji administracyjnej.
Dodatkowo, procedura środowiskowa umożliwia czasami, wieloletnie blokowanie procesu wydawania decyzji administracyjnych.
Wprowadzone w ostatnich latach regulacje w związku z pożarami składowanych czy magazynowanych odpadów czy nielegalnego importu odpadów, (co do zasady słuszne), ograniczyły skutecznie rozwój całej, prawidłowo funkcjonującej branży. W skomplikowany i wieloetapowy proces administracyjny uzyskiwania pozwoleń – dołączono kolejne organy i instytucje, w tym jednostki sektora ochrony przeciwpożarowej. Tym samym zwielokrotniono wymagania, ponad obowiązujący do tej pory obowiązek uzgadniania dokumentacji na etapie projektowania i odbioru przez specjalistów ochrony ppoż.
Przedłużające się postępowania administracyjne o wydanie lub zmianę decyzji środowiskowych spowolnią procesy inwestycyjne, co dla wielu podmiotów będzie oznaczało stały wzrost kosztów prowadzenia działalności (np. stała obsługa prawna inwestycji, brak zysków przy poniesionych nakładach itp.). Sytuacja ta będzie szczególnie negatywnie oddziaływać na mniejszych przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy w przeciwieństwie do tych większych, mogą nie dysponować funduszami, by przez kilka lat utrzymywać proces inwestycyjny.
ROP
Aktualnie, brak jest dalej jasnych deklaracji regulatora w zakresie zasad i terminów wprowadzania przepisów w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) w zakresie opakowań czy eko-projektowania i taksonomii. Brakuje również wiążącej deklaracji, co do wprowadzenia oraz terminów w tym zakresie, jak i w sprawie systemu kaucyjnego. Co ma przecież bezpośredni związek z możliwością osiągania celów strategii selektywnej zbiórki, wytwarzania strumieni odpadów dla procesów recyklingowych itp.
Wynikająca z niestabilności prawno-regulacyjnej, utrzymująca się niepewność i niestabilność dotycząca funkcjonowania systemu odpadowego w najbliższych latach (m.in. nt. poziomu dopłat do konkretnych materiałów wprowadzanych na rynek w ramach ROP, sposobu określania poziomów recyklingu, wskazania, które frakcje pozostaną w systemie gminnym, a które np. w systemie kaucyjnym) w dalszym ciągu będzie zniechęcała wiele podmiotów z branży odzysku do nowych inwestycji.
Zagrożenia dla sektora
Zagrożenia dla sektora wynikają ze światowej sytuacji społeczno-ekonomicznej
Wyzwania i szanse dla europejskiego sektora recyklingu
Wyzwania dla europejskiego sektora recyklingu wobec wyzwań realizacji europejskich strategii horyzontalnych: Europejskiego Zielonego Ładu, gospodarki zeroemisyjnej w warunkach konieczności zapewnienia zaplecza surowcowego dla powracającej strukturalnie europejskiej produkcji.
AUTOR: Witold Chemperek, Wiceprezes Zarządu, Polska Korporacja Recyklingu Sp. z o.o., Członek Zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowego Klastra Kluczowego