§2 Cele i zadania Klastra
- Działalność Klastra ma na celu podniesienie konkurencyjności, zwiększenie efektywności wykorzystania posiadanych zasobów oraz wymianę wiedzy. Daje możliwość wprowadzania innowacyjnych produktów na rynek przez firmy należące do Klastra.
- Zadaniami Klastra są:
- stworzenie sieci współpracy w obszarze zagospodarowania odpadów, w tym w szczególności tzw. „surowców miejskich”, i ich przetwarzania, która umożliwi efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału osób, przedsiębiorstw, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, instytucji otoczenia biznesu oraz władz lokalnych i regionalnych,
- wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności w obszarze funkcjonowania klastra oraz tworzenie warunków dla skutecznej komercjalizacji wyników prac badawczych uczelni wyższych i jednostek badawczo-rozwojowych,
- rozwijanie współpracy w zakresie B+R z jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami wyższymi, w tym w szczególności w zakresie nowych technologii,
- udział w projektach badawczych (krajowych i międzynarodowych) dotyczących innowacji w dziedzinie gospodarki odpadami, recyklingu i branż pokrewnych,
- wspieranie podmiotów w ramach klastrowych łańcuchów wartości w zakresie wzrostu ich konkurencyjności, wdrażania innowacji produktowych, organizacyjnych czy procesowych, rozwoju zrównoważonych technologii oraz rozwoju kapitału ludzkiego, rozwoju eksportu,
- łączenie i rozwijanie zasobów oraz kompetencji z obszaru funkcjonowania klastra w celu efektywnego wykorzystywania zarówno istniejących możliwości, jak i szans związanych z rozwojem innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy,
- zaangażowanie klastra w kształcenie w systemie dualnym (szkół wszystkich poziomów),
- prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie gospodarki odpadami i recyklingu,
- wspieranie podmiotów w obszarze ich transformacji cyfrowej i automatyzacji procesów technologicznych,
- reprezentowanie podmiotów sieci współpracy na zewnątrz, w tym udział w targach, misjach oraz spotkaniach i forach krajowych i międzynarodowych,
- rozwój współpracy międzynarodowej z organizacjami pokrewnymi, w tym z klastrami,
- promocja działalności klastra oraz jego członków, a także promocja wykorzystania wszelkiego rodzaju odpadów do produkcji wyrobów,
- prowadzenie działalności lobbingowej,
- doradztwo prawne, marketingowe, techniczne i technologiczne mające na celu wprowadzania na rynek polski i zagraniczny nowych rozwiązań produktowych i technologicznych,
- doradztwo w zakresie pozyskania finansowania na promocję działań, rozwój i wdrażanie innowacji zrzeszonych w klastrze podmiotów, w tym funduszy na tworzenie wspólnych projektów, pochodzących ze środków UE i innych,
- organizowanie szkoleń, seminariów i konferencji branżowych,
- wspólne (klastrowe) publikacje branżowe.
§4 Przystąpienie, wystąpienie i wykluczenie Członków
- Przystąpienie do Klastra nowego Członka wymaga zaakceptowania przez niego celów i zasad działania i współpracy w ramach Klastra zawartych w:
- Umowie o współpracy,
- Regulaminie Klastra,
- Umowie członkowskiej zawartej pomiędzy Członkiem i Koordynatorem Klastra zwanej (dalej „Umową Członkowską”), o której mowa w §3 ust. 5.
- Uchwałach podjętych przez Radę Klastra,
- Umowie o zachowaniu poufności, o której mowa w §3 ust. 5.
- Wyrażenie woli przystąpienia do Klastra następuje poprzez wypełnienie i podpisanie Deklaracji przystąpienia do Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu wg wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Przyjęcie nowego Członka wymaga zgody zwykłej większości głosów członków Zarządu Klastra wyrażonej w formie Uchwały i następuje w dniu zawarcia Umowy Członkowskiej.
- Wykluczenie Członka może nastąpić na pisemny wniosek co najmniej 10 % Członków Klastra lub na wniosek Zarządu Klastra zawierający pełne uzasadnienie, złożony Radzie Klastra.
- Podstawą wykluczenia Członka Klastra jest naruszenie Regulaminu Klastra.
- Wykluczenie Członka wymaga podjęcia stosownej Uchwały przez Radę Klastra, większością 2/3 głosów Członków Rady Klastra biorących udział w posiedzeniu.
- Wykluczony Członek zobowiązany jest do uregulowania wszelkich wcześniejszych zobowiązań finansowych.
- Podstawą wykluczenia Członka bez konieczności uzasadniania jest co najmniej 2 miesięczne zaleganie przez Członka z obowiązkowymi płatnościami na rzecz koordynatora Klastra określonych Uchwałami Rady Klastra. W takim przypadku wykluczenie Członka z Klastra może nastąpić na podstawie uchwały Zarządu powziętej większością 2/3 głosów, po upływie 1 miesiąca od wyznaczonego, ostatecznego terminu na dokonanie przez Członka Klastra zaległych płatności. Spłata części zaległych płatności nie przerywa biegu terminu wskazanego w zdaniu poprzedzającym.
- Każdemu z Członków przysługuje prawo do wypowiedzenia Umowy Członkowskiej w dowolnym czasie poprzez złożenie pisemnej rezygnacji z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.
- Członkowie Klastra są reprezentowani na zasadach ogólnych obowiązujących u Członka Klastra lub poprzez ustanowionego stałego przedstawiciela wskazanego w deklaracji, o której mowa jest w §4 pkt. 2.
- Zmiana uprawnionego stałego przedstawiciela Członka Klastra wymaga formy pisemnej.
- W przypadku zmiany osoby uprawnionej do reprezentowania Członka Klastra, która została wybrana do pełnienia funkcji w Klastrze jej kadencja ulega skróceniu do dnia, w którym Koordynator Klastra zostanie poinformowany przez Członka lub do dnia pierwszego posiedzenia Rady Klastra po zaistnieniu wskazanej sytuacji.
- W sytuacji wskazanej w punkcie powyższym niezwłocznie przeprowadzane są wybory uzupełniające z tym że kadencja nowo powołanej osoby trwa do dnia zakończenia kadencji osoby zastępowanej.
§8 Rada Ekspertów Klastra
- Rada Ekspertów jest organem opiniodawczym i doradczym klastra w zakresie jego działalności –rozwojowej.
- Rada Ekspertów klastra liczy nie więcej niż 15 członków. Rada Ekspertów powoływana jest przez Radę Klastra na okres 5 lat.
- W skład Rady Ekspertów powoływane są osoby, które Rada Klastra uzna za szczególnie istotne dla rozwoju klastra spośród proponowanych kandydatur przedstawionych na piśmie Przewodniczącemu Rady Klastra.
- Rada Ekspertów działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu i zatwierdzonego przez Radę Klastra.
- Za organizacje pracy Rady Ekspertów odpowiedzialny jest Przewodniczący Rady Ekspertów.
- Do zadań Rady Ekspertów należy w szczególności:\
- opiniowanie strategii Klastra,
- opiniowanie planów operacyjnych Klastra,
- zatwierdzanie perspektywicznych kierunków działalności naukowej, rozwojowej i wdrożeniowej dla Klastra,
- promocja Klastra,
- konsultowanie i wspieranie działalności Członków Klastra.
§9 Źródła finansowania działalności Klastra
- Działalność Klastra będzie finansowana z:
- wpływów z działalności statutowej i gospodarczej Koordynatora Klastra,
- dotacji i subwencji osób fizycznych i prawnych,
- dotacji i kwot wsparcia z krajowych programów i funduszy celowych oraz europejskich i światowych środków pomocowych przeznaczonych na realizację zadać zbieżnych z celami działania Klastra,
- z kapitałów pieniężnych i instrumentów finansowych,
- Wypracowany dochód Klastra przeznaczony jest na cele i zadania określone w § 2 Regulaminu.
- Koszty działalności Klastra przez cały czas istnienia powiązania Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu oraz przez okres trwałości jakiegokolwiek projektu, w tym projektów dofinansowanych przez Unię Europejską pokrywają Członkowie, w ramach odrębnych umów.
- Szczegółowe zasady i warunki finansowania działalności Klastra, w tym wysokość wynagrodzenia płaconego przez poszczególnych Członków za usługi świadczone na ich rzecz przez Koordynatora określa Rada Klastra w formie uchwały podjętej większością 2/3 głosów Członków Klastra biorących udział w posiedzeniu.
§10 Klaster regionalny sektorowy lub branżowy
- Rada Klastra, na wniosek minimum pięciu Członków z tego samego województwa złożonym do Przewodniczącego, może podjąć uchwałę o utworzeniu klastra regionalnego, o których mowa jest w § 1 ust. 4. Członkowie-wnioskodawcy wskazują we wniosku kto będzie Koordynatorem klastra regionalnego.
- Koordynatorem Klastra regionalnego może być wyłącznie Członek Klastra posiadający siedzibę lub oddział na terenie danego województwa oraz będący członkiem klastra od przynajmniej 1 roku.
- Rada Klastra na wniosek minimum dziesięciu Członków reprezentujących ten sam sektor lub branżę złożonym do Przewodniczącego może podjąć uchwałę o utworzeniu klastra sektorowego lub branżowego, o których mowa jest w § 1 ust. 4. We wniosku Członkowie-wnioskodawcy wskazują, kto będzie Koordynatorem klastra sektorowego lub branżowego.
- Tak wyodrębnione jednostki organizacyjne są częścią struktury Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, a ich wewnętrzne regulacje muszą być zgodne z celami i regulacjami organizacyjnymi Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.
- Koordynatorem klastra regionalnego, sektorowego lub branżowego może być przedsiębiorstwo lub instytucja, których przedmiotem działalności jest realizacja przedsięwzięć na rzecz przedsiębiorców oraz na rzecz współpracy przedsiębiorców z instytucjami otoczenia biznesu oraz organizacjami badawczymi.
- Funkcją Koordynatora klastra regionalnego, sektorowego lub branżowego jest operacyjne koordynowanie procesu współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, instytucjami otoczenia biznesu, jednostkami naukowo - badawczymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego a także organizowanie współpracy pomiędzy nauką, gospodarką i administracją w danym województwie lub zakresie określonego sektora lub branży.
- Koordynator Klastra regionalnego, sektorowego lub branżowego posiada niezależność operacyjną i reprezentuje w sprawach finansowych i majątkowych Klaster regionalny, sektorowy lub branżowego na zewnątrz.
- Do rozpoczęcia działalności klastra regionalnego niezbędne jest podpisanie umowy kooperacyjnej/ umowy o współpracy z co najmniej 5 podmiotami a w przypadku klastra sektorowego lub branżowego z co najmniej 10 podmiotami gospodarczymi współpracujących z należącymi do Klastra jednostkami naukowo-badawczymi, instytucjami otoczenia organizacjami samorządu gospodarczego i terytorialnego.
- Członkowie każdego klastra regionalnego, sektorowego czy branżowego mają prawo do opracowania własnych dokumentów wewnętrznych takich jak: Regulamin czy Umowa o koordynację. Muszą być one zgodne z zapisami dokumentów o których jest mowa w § 4 ust. 1 Regulaminu oraz muszą zostać zatwierdzone przez Zarząd Klastra.
- Koszty funkcjonowania odpowiednio klastra regionalnego/branżowego/sektorowego pokrywają członkowie tych klastrów, w ramach odrębnych umów.
§11
Regulamin zostaje zawarty na czas nieokreślony i wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.
§12
Wszelkie zmiany w treści niniejszego Regulaminu wymagają formy pisemnej zastrzeżonej pod rygorem nieważności.
§13
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie znajdą przepisy kodeksu cywilnego.
§14
W pierwszej kolejności występujące spory będą poddawane postępowaniu polubownego. W przypadku braku porozumienia sprawy będą rozstrzygane przez Sąd właściwy dla siedziby Koordynatora.
§ 15
Niniejszy Regulamin sporządzono na prawach oryginału, po jednym egzemplarzu dla każdego Członka.